FAQ

Każdy uczestnik ma sporo pytań. Ten dział odpowiada na większość z nich. Prosimy o zapoznanie się z pytaniami i odpowiedziami.

Chcę zrobić kurs prawa jazdy. Co mam zrobić?
Przede wszystkim w siedzibie naszej firmy należy złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Nasza firma tylko prowadzi kurs nauki jazdy. By zdać egzamin, należy zgłosić się do Ośrodka Ruchu Drogowego, w którym przechodzi się testy teoretyczne oraz jazdę praktyczną.
Potrzebne dokumenty to: wniosek o wydanie prawa jazdy razem z oświadczeniem o przebywaniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni każdego roku kalendarzowego. Potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza, że nie występują żadne uzależnienia, które mogłyby być przesłanką do zakazu prowadzenia pojazdów oraz zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia. Do dokumentów musi być dołączona fotografia, która ma wymiary 3,5x4,5 cm. Fotografia musi być wyraźna i aktualna.

Czy można nie uczestniczyć w zajęciach teoretycznych?
U nas nie ma takiej możliwości. Kurs jest przeprowadzany od podstaw, nawet jeśli ktoś część podstaw zna. Wyjątkiem jest odpowiedni wpis w PKK, że kursant zdał teoretyczny egzamin.

Nie mam jeszcze 18 lat jednak dobrze się znam na samochodach. Czy mogę zrobić prawo jazdy?
Polskie prawo mówi o tym, że prawo jazdy na samochody może zdawać wyłącznie pełnoletnia osoba. Można zacząć szkolenie na 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności, jednak sam egzamin musi być zdawany nie wcześniej niż w wieku 18 lat.

Mam 17 lat. Czy mogę zdać jakiś egzamin na prawo jazdy?
W tym wieku dopuszczalna jest wyłącznie kategoria A1 czyli, niezbyt szybkimi motocyklami. https://www.elektrotechmed.com/produkt/koncentrator-tlenu-do-komory-normo-i-hiperbarycznej/ Należy jednak mieć zgodę rodziców.

Czy po zakończeniu kursu mogę już dostać prawo jazdy?
Niestety nie. Każdego kursanta czeka jeszcze egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dopiero po zdanym egzaminie występuje się o wydanie prawa jazdy, na podstawie odpowiednich dokumentów.

Jestem całkowicie „zielona” w sprawach samochodów, ale marzę o prawie jazdy. Czy mam szansę?
Oczywiście że tak. Kursy są właśnie po to, żeby nauczyć się wszystkiego. W naszej firmie mamy zajęcia praktyczne, które są niezbędne w poznaniu wszystkich przepisów ruchu drogowego oraz zawartości samochodu. Zajęcia praktyczne służą temu, żeby w praktyce pokazać to, czego się uczestnik nauczył w teorii, żeby wyćwiczyć się w samej jeździe. Po takim kursie uczestnik nie będzie się bał wsiadać do auta, ponieważ będzie właściwie wyszkolony.
Każdy kierowca zaczynał od zera, czyli od kompletnej nieznajomości samochodu i jazdy, jednak kursy są właśnie po to, by uzupełnić braki i poznać zalety oraz zasady kierowania pojazdami.

Nie mam własnego samochodu. Czy mogę uczestniczyć w kursie?
Samochód z reguły kupuje się dopiero, gdy zdobędzie się prawo jazdy. To szkolenie kierowców i ośrodki szklenia mają za zadanie wyuczyć każdego uczestnika tak, by był pełnowartościowym kierowcą. Samochodu nie mają uczestnicy.
To ośrodek szkolenia kierowców dysponuje autami do nauki jazdy. Dopiero po uzyskaniu prawa jazdy można pomyśleć o własnym samochodzie.

Czy opłatę trzeba uiścić w całości przed rozpoczęciem kursu?
Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że w ciągu całego kursu opłaty będą wnoszone sukcesywnie i cała kwota będzie wpłacona przed zakończeniem kursu.